lunedì 16 settembre 2013

RENIA E FLOKEVE,Eksperienca ime mbi kete problem!!

Pershendetje :)
Meqenese shume shpesh me vijne mesazhe lidhur me kurimin e flokeve,kam deshire te ndaj me ju eksperiencen time personale persa i perket nje problemi shume te zakonshem te neve vajzave,RENIA E FLOKEVE!!!!Nese edhe juve keni pasur apo jeni ne te njejten situate keni ardhur ne vendin e duhur sepse edhe une kam pasur te njejtin problem.Jeni te lira te shprehni mendimin tuaj apo eksperiencen tuaj mbi kete argument.
Perpara se te filloj doja te precizoja qe kjo eshte eksperienca ime personale dhe kjo nuk do te thote qe funksionon per te tere duke qene se jo te gjithe kemi te njejten tip floku. Duhet PROVUAR ;), pastaj behet fjale per RENIE TE PERKOHSHME TE FLOKEVE dhe jo renie me shumice gjate gjithe kohes,nese eshte keshtu duhet te konsulltoni mjekun apo dermatologun tuaj te besuar.


Persa i perket eksperiences time do tju te tregoj disa hapa qe ndoqa per te pasur  floke te forte e te shendetshem:


1-Larja e flokut : Mund tju duket banale por jo te gjithe dine si ti lajne floket ne dush pa e demtuar ate. E them kete sepse kam degjuar shume vajza qe nuk i lajne dot floket po nuk perdoren uje te nxehte por duhet te dini qe uji teper i nxeht e demton rrezen e flokut dhe shkelqimin e tij. Pra sigurohuni qe temperatura e ujit te jet normale,pra as e ftohte as e nxehte.

2-Masazhoni lekuren e kokes (skalpin): Para se te lani flokun me shampo lekura e kokes ka nevoj te masazhohet lehte (jo me agresivitet dhe pa perdorur thonjt )mjafton 1 minute i vetem, kjo do te ndihmoje qe floket te perthithin mire ujin dhe gjithashtu do te nxisi mikroqarkullimin .

3-Shplani floket me uje te vaket (me uje te ftohte eshte me mire): Sic e thash uji i nxeht i ben dem flokeve prandaj lajini me uje ne temp. normale,keshtu qe mos harroni te beni  nje shplarje te fundit me uje te vaket.Nese e beni shpesh kete gje do te shikoni rezultate te mira sepse shplarja finale me uje te vaket ndihmon te mbylli luspat e flokut dhe mos te demtohen kur shkoni me pas te thani floket me tharese .


4-Krihni floket kur jeni ne dush : Mundohuni ti krihni floket me nje kreher me themza te medha kur jeni ne dush pas balsamit,jo kur jane te thate.
5-Mos i ferkoni floket me peshqir : Ferkimi ne menyre agresive me peshqir demton flokun,e shfibrosni keshtu prandaj STOP ,i mbeshtillni floket me peshqir ne menyre delikate duke i tamponuar.6-Thajini floket me tharese ne temp.MINIMALE me koke poshte ,kujdes mbani nje distance rreth 15-20 cm nga floku,perdryshe do ta acaroni edhe me shume,ose nese nuk mundeni te pakten mos e drejtoni tharesen afer rezzes se flokut.Une ne vere nuk i thaj asnjeher me tharese floket por ne dimer psh i le ca ne ajer e pastaj i thaj.

7-Mos i mbani floket gjithmone ne bisht : Kur i mban bisht floku terhiqet gjithmone dhe behet me i dobet prandaj edhe keputet e bie,une psh kur flej gjume i mbaj leshuar ose  gershet,me perpara perdorja lidhse dhe kur zgjohesha ne mengjes e gjeja lidhesen plot me qime gjithandej :P!!!8-PH Neutro : Perdorni nje shampo me ph neutro dhe delikate

9-Perdorni 1 here ne jave maske per te ushqyer dhe forcuar floket mund te provoni njeren nga keto :
a- Maske me hisull : Merrni 100 gr hisull dhe e lani ne uje te rrjethem, nderkohe vendosni gjysem liter uje ne zjarr dhe hidhni ne te hisullin e lare, me pas shtoni gjysem liter uthull te bardhe dhe e lini te valoje 5 min. E hiqni nga zjarri dhe shtoni 100 gr kamomil, e lini te pushoje 3-4 min pastaj kullojeni. Ky soluzion aplikohet ne floke te thate dhe te paster sepse nuk lahet me pas me shampo dhe as shplahet. Pra aplikohet ne floke te paster duke tamponuar ne te gjithe flokun dhe duke masazhuar me kujdes skalpin e kokes ne menyre qe te nxisim mikroqarkullimin. Me pas hiqet uji i tepert me nje peshqire (pa ferkuar floket me agresivitet) dhe e lini te thahet ne ajer ose perdorni tharesen e flokeve me temp te ulet.
b- Uthull Molle dhe Uje : Ne nje shishe nje litershe hidhni 2 gota uthull molle, pjesen tjeter e mbushni me uje te vaket, shplani flokun me kete soluzion sa here qe e lani :) Uthulla e molles ndihmon ne forcimin e flokut dhe i jep shkelqim.


Shpresoj te kem qen e qart te dashura mikesha ^_^  pastaj duhet te dini qe jo cdo floke eshte njelloj,dhe renia varet nga disa faktor si psh nderrimi i stineve,stressi etj por per mua psh keto hapa kane funksionuar. Mgjth shpresoj tju kem ndihmuar sado pak!!
kiss Alda :)

3 commenti:

  1. Flm shume Alda per keshillat..Shpresoj qe te funksionoje kjo metose.. Do filloj qe sot :)

    RispondiElimina
  2. prsh Alda ..meqe une kam floke te thate dhe te holle shume kjo maska me birre a do kete ndonje efekt negativ? ..sepse kam frike mos i ashperson me shume floket

    RispondiElimina